Aktualności

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci, tych całkiem małych i tych nieco większych. Ulubiony towarzysz fantastycznych przygód, ale też niezastąpiony pocieszyciel i odpędzacz trosk. Wystarczy go przytulić, poczuć kojący dotyk futerka, by wszyskie zmartwienia odpłynęły daleko za linię horyzontu. Taki towarzysz zasługuje na własny dzień w kalendarzu i huczne tego dnia obchody. W naszej szkole misie pod najróżniejszymi postaciami towarzyszyły dzieciom na szpitalnych oddziałach. Mrugały zachęcająco z książek, zdjęć, prac plastycznych.

Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Rozmawialiśmy z uczniami o prawach dzieci, o ich przestrzeganiu w różnych częściach  świata. Nasi podopieczni przygotowali plastyczne komentarze do poruszanego tematu. Pamiętaliśmy również o rodzicach. Otrzymali oni od naszej szkoły prezent w postaci pisma z przemyśleniami wybitnego pedagoga, Janusza Korczaka. Naczelne hasło jego koncepcji wychowania  - Nie ma dzieci - są ludzie - pozostaje niezmiennie aktualne.

Spotkanie z historykiem

12 listopada dzieci na oddziale chirurgii dziecięcej odwiedził historyk z Muzeum Okręgowego w Koninie, pan Janusz Gulczyński. Przybliżył on naszym uczniom wydarzenia związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Pokazał też słuchaczom zdjęcia Konina z czasów dwudziestolecia międzywojennego, dokumentujące między innymi wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. Znajomość historii ojczystej jest wyrazem naszego patriotyzmu.

Święto Niepodległości

Mamy niepodległą - pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Uczniowie przygotowali prace plastyczne poświęcone polskim symbolom narodowym. Rozmawialiśmy też o historycznych okolicznościach odzyskania niepodległości i przypomnieliśmy postacie ówczesnych mężów stanu, jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Dzieci składały również  życzenia  obchodzącej swoje święto Polsce.

Wspominamy tych, którzy odeszli

Zbliżają się dni zadumy nad kruchością ludzkiego życia i wspomnień o tych, których nie ma już przy nas. Na oddziałach  chirurgii dziecięcej i dziecięcym spotkaliśmy się, by wspomnieć o zmarłych twórcach kultury, ludziach, którym zawdzięczamy tak wiele przeżyć i wzruszeń. Rozmawialiśmy między innymi o Krzysztofie Krauzem i Tadeuszu Konwickim. W nastroju zadumy młodzież recytowała wiersze poświęcone przemijaniu i potrzebie cieszenia się każdą chwilą życia. Uczniowie zapoznali się również z tradycjami upamiętniania zmarłych w innych kulturach

Strony

Subscribe to Zespół Szkól dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie RSS